niedziela, 7 października 2012

Zrób to sama - czyli spa w domowej kuchni



Uważam, że każda kobieta powinna znać domowe sposoby na zadbanie o cerę. Zdarza się przecież tak, że kończy się nasz krem lub peeling, dlatego warto wiedzieć jak łatwo zastąpić te kosmetyki zaglądając zaledwie do własnej lodówki. Zdeterminowałam się więc i znalazłam masę przepisów na domowe maseczki, toniki, peelingi, itd. Mam nadzieję, że każda z Was znajdzie tu coś dla siebie ;)

CERA SUCHA

Tonik dla cery suchej i odwodnionej

100 g biostymulowanych liści aloesu zalej 1 litrem chłodnej wody. Odstaw na  2 godziny. Następnie ustaw mieszankę na słabym ogniu i trzymaj ją tak przez 5 minut, wywar powinien prawie się zagotować. Poczekaj aż płyn wystygnie, odcedź go, przelej do butelki i przechowuj go w lodówce. Otrzymanym tonikiem przecieraj twarz i szyję. Możesz go również wykorzystywać do robienia kompresów na twarz i szyję - 3 razy w tygodniu przez 10 minut, po czym smaruj skórę odżywczym kremem.

Maseczka na bazie soku z aloesu dla suchej i tracącej jędrność skóry

1-2 łyżeczki tłustego kremu zmieszaj z 1 łyżeczką od herbaty soku z aloesu i taką samą ilością oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Nanieś maseczkę na umytą twarz i szyję lekkimi masującymi ruchami i pozostaw na 10 - 15 minut. Po tym czasie usuń resztki maseczki watą namoczoną wywarem z szałwii, na koniec opłucz twarz tym samym wywarem. 

Nawilżająca miodowa maseczka

Wymieszaj dwie łyżki miodu z dwiema łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadzić po twarzy, szyi i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą.

Maseczka nawilżająca

Połącz 2 łyżki stołowe miodu, 3 łyżki stołowe twarogu i 2 łyżki stołowe śmietany. Dokładnie wymieszaj składniki i nałóż na twarz, szyję i dekolt. Po 30 minutach spłucz letnią wodą. Efekt fantastyczny.

Maseczka miodowa z jabłkiem

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z jednym obranym i przetartym jabłkiem. Nałóż na twarz na 15 minut, spłucz. Wygładza i nawilża skórę.

Maseczka dla cery suchej

Wymieszaj trzy łyżki miodu z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami. Nałóż na twarz na 20 minut, spłucz później letnią wodą.

Maseczka bananowa

Idealnie odżywia, oczyszcza i nawilża cerę, dzięki czemu jest ona miękka i wypoczęta. Co najważniejsze można ją szybko i łatwo przygotować. Obierz banana. Oddziel białko od żółtka. Zmiażdż banana w miseczce widelcem. Dodaj żółtko i olejek migdałowy i połącz je z bananem. Nałóż na umytą twarz maseczkę bananową. Trzymaj na twarzy przez 20 minut. Zmyj twarz chłodną wodą. Wytrzyj do sucha i wklep krem.

Maseczka z kiwi

Kiwi zawierają dużo witaminy C, która jest bardzo potrzebna naszej skórze. Ponadto owoce te zawierają pewne kwasy, które świetnie nadają elastyczność naszej skórze. 2 Kiwi obierz, wyjmij twardy środek i wrzuć do blendera. Zmiksuj na papkę. Do blendera dodaj 3 łyżki jogurtu, 1 łyżkę soku pomarańczowego i 1 łyżkę oliwy lub olejku migdałowego. Ponownie zmiksuj wszystko na jednolitą masę. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy, szyję i dekolt, omijając okolice oczu. Pozostaw maseczkę, aż wyschnie. Możesz odczuwać lekkie mrowienie na skórze, ale to dobrze. To znaczy, że maseczka działa. Zmyj maseczkę ciepłą wodą, na koniec ochlap twarz wodą chłodną i wytrzyj ją do sucha. Podczas zmywania drobne pestki kiwi dodatkowo zrobią peeling Twojej skórze. Wklep ulubiony krem.

Maseczka z awokado

Skóra pozostaje gładka, czysta, nawilżona i pięknie pachnąca. ½  awokado obierz. Usuń pestkę. Rozgnieć widelcem na papkę. Do awokado dodaj 3-4 łyżki majonezu i 1-2 łyżeczki soku z cytryny. Połącz wszystkie składniki. Nałóż maseczkę na oczyszczoną twarz. Pozostaw na twarzy 10-15 minut. Zmyj dokładnie ciepłą wodą. Przetrzyj twarz tonikiem, wklep krem jak zwykle. Poczuj różnicę.

Maseczka nawilżająco-odżywcza

Jest doskonała na zmęczoną twarz. Pozostawia niezwykle przyjemny zapach i uczucie gładkości skóry. 2 świeże morele i  1 świeża brzoskwinia obierz i zmiel na papkę. Dodaj 3 łyżeczki miodu, ok. 9 łyżek zmielonych płatków migdałowych i 3 łyżki śmietany kremówki. Mieszaj do uzyskania konsystencji maseczki. W razie potrzeby dodaj jeszcze migdały czy miód. Im więcej soku w owocach, tym więcej migdałów. Gotową miksturę przełóż do miseczki i wstaw do lodówki na trzydzieści minut. Po tym czasie maseczka jest gotowa do nałożenia. Nakładaj ją na oczyszczoną twarz. Pozostaw na 15-20 minut. Po tym czasie zmyj maseczkę z twarzy ciepłą wodą. Wklep krem.

Maseczka z ogórków

Działa delikatnie wybielająco o czym warto pamiętać wówczas, gdy nos opali się za bardzo podczas dnia spędzonego na plaży. Pokroić na plasterki świeży ogórek (najlepiej zimny - wyciągnięty prosto z lodówki). Umyć i osuszyć twarz. Plasterki z ogórka położyć na twarzy. Wskazane jest również położenie ich na oczy - zimny ogórek szybko zniweluje pieczenie oczu i pozwoli im odpocząć. Zostawiamy ogórek na twarzy przez około 15-20 minut. Twarz zmyć chłodną wodą (poprawia krążenie krwi przez co skóra zyskuje jeszcze lepszy koloryt).

Maseczka morelowa

Morele mają właściwości nawilżające i odżywcze, dlatego na ich bazie powstaje wiele kremów do twarzy. 1/2 szklanki rozdrobnionych moreli (mogą być również suszone) obierz ze skórki i rozdrobnij. Jeżeli używasz suszonych moreli, rozdrobnij je blenderem, a następnie zalej 1/2 szklanki ciepłego mleka, dodaj 1 łyżkę miodu i pomieszaj, tak aby wszystkie składniki się połączyły. Maseczkę nakładaj na twarz opuszkami palców. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Maseczka morelowa doda twojej twarzy świeżości i zdrowego połysku, co więcej - jest w całości jadalna i smakuje całkiem dobrze.

Maseczka awokadowo - marchewkowa

Ta maseczka dzięki obecności awokado zawiera duże ilości witaminy E i zdrowych tłuszczy. Awokado obierz i rozrób na papkę. Marchewkę ugotuj i rozrób na papkę. Połącz awokado i marchewkę, dodaj1/2 szklanki gęstej śmietany, 1 jajko, 3 łyżki miodu. Zmieszaj wszystko na jednolitą masę. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy omijając okolice oczu. Pozostaw na 10-15 minut. Zmyj maseczkę chłodną wodą, oczyść twarz tonikiem i wklep krem.

Maseczka z owsianką

Cera pozostanie nawilżona i rozświetlona. Zmieszaj 1 łyżkę śmietany z 1 łyżeczką sody oczyszczonej bardzo dokładnie. Oczyść dokładnie twarz – zmyj makijaż i umyj buzię. Nałóż masującymi ruchami przygotowany miks na skórę twarzy, szyję i dekolt omijając okolice oczu. Pozostaw miksturę na kilka minut. Po chwili zmyj wszystko ciepłą wodą. Podgrzej owsiankę. Wymieszaj ją z 1 łyżką oliwy i żółtkiem. Nałóż owsiankową maseczkę na twarz i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie zmyj twarz ciepłą wodą, zakończ ochlapując twarz wodą chłodną. Użyj tonika i wklep ulubiony krem.

CERA TŁUSTA I MIESZANA

Maseczka z aloesu i białka dla tłustej cery 
 
Ubij białko jajka na sztywną pianę. Dodaj do niego jedną łyżeczkę soku z aloesu. Maseczkę stosuj początkowo dwa razy w tygodniu (później wystarczy raz). Do maseczki możesz dodać również odrobinę soku ze świeżej cytryny - cera nabierze połysku.

Wywar z aloesu na łojotok i wągry

2 łyżki od zupy rozdrobnionych na kaszę liści aloesu zalej ¾ szklanką wrzątku. Gotuj przez 10 - 15 minut, odcedź i przecieraj twarz.

Maseczka na wągry

Do wykonania maseczki będziesz potrzebować kilka warstw gazy. Złóż je dokładnie razem i wytnij z nich kształt maski. Namocz ją w soku z aloesu i nałóż na twarz na 30 minut. Wykonuj zabiegi najpierw codziennie, potem co drugi dzień, a na koniec dwa razy w tygodniu. Aby kuracja była skuteczna, wykonaj 30 zabiegów.

Maseczka drożdżowa

Niezastąpione okazywały się drożdże. Mieszano je z mlekiem (uzyskując fakturę papki), po czym nakładano na twarz i zmywano po ok. 15 minutach. Aby rezultaty były zadowalające, metodę stosowano 2 razy w tygodniu.

Na trądzik sok z cytryny lub cebuli

Jeśli trądzik pozostawił niemiłe pamiątki w postaci przebarwień, nasze babcie nacierały je cytryną, następnie przemywały ciepłą wodą. Znana była też antybakteryjna maseczka z cebuli - startą na tarce cebulę lub sok z cebuli mieszano z łyżką otrębów owsianych i łyżeczką miodu.

Maseczka z sałaty

Podobno substancje znajdujące się w sałacie absorbują nadmiar sebum. Aby uzyskać efekt zmatowienia, nasze babcie robiły sobie maseczkę na twarz z soków z liści sałaty. Inną metodą było zmieszanie białka jajek z kilkoma kroplami soku z cytryny i ubicie ich na gęstą pianę. Taką miksturę nakładano na twarz i po 15 minutach spłukiwano.

Sposoby na powiększone pory

Kiszona kapusta okazywała się znakomita do walki z rozszerzonymi porami i nadmiernie przetłuszczającą się skórą. Pod bieżącą wodą opłukiwano liście kapusty, a następnie kładziono ją na tłuste partie twarzy, na ok. 3 minuty. Alternatywą dla kapuścianej maseczki była papka z połowy żółtka, do której dodawano pół łyżeczki soku z cytryny, pół łyżeczki miodu i 2 łyżeczki oleju roślinnego. Składniki mieszano do uzyskania jednolitej masy, następnie nakładano na twarz i spłukiwano po 10 minutach.

Przepis na mleczną maseczkę oczyszczającą pory
 
Składniki: 4 łyżki mąki, 1 łyżka miodu, 1,5 filiżanki ciepłego mleka, 1 łyżka oliwy z oliwek. Wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Powstałą maskę należy położyć na buzię i pozostawić na około 15 minut. Na koniec trzeba ją spłukać letnią wodą. Maseczka dla cery tłustej. Wymieszaj jedną łyżkę miodu z trzema łyżkami twarożku homogenizowanego i jednym żółtkiem. Nałóż maseczkę na umytą rumiankiem skórę twarzy na pół godziny. 

Maseczka do cery mieszanej
  
Rzeczy, które potrzebujesz: 2 łyżki oleju sojowego, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 1 plasterek banana, 4 krople olejku geraniowego, 3 krople olejku rumiankowego, 2 krople olejku z drzewa sandałowego. Plasterek banana włóż do miseczki i zgnieć łyżeczką na papkę. Dodaj olej sojowy i dokładnie wymieszaj. Wlej jogurt i za pomocą widelca wymieszaj wszystkie składniki. Przykryj miksturę folią spożywczą i włóż do lodówki na około pięć minut. Dodaj olejek geraniowy, rumiankowy i sandałowy. Delikatnie zmieszaj składniki, ale nie przemieszaj. Zakończ mieszanie w momencie, gdy olejki się rozprowadzą w miksturze. Nałóż maseczkę na całą twarz, omijając jednak okolice oczu. Pozostaw na piętnaście minut. Za pomocą nawilżonej ściereczki usuń delikatnie maseczkę. Ochlap twarz zimną wodą.

Maseczka imbirowa

Imbir może zredukować trądzik, oczyścić skórę, oczyścić pory i pozostawić cerę idealnie gładką.  Przekrój korzeń imbiru na pół i obierz go ze skórki. Pokrój jedną połówkę na plasterki. Umyj twarz, zmyj makijaż. Następnie delikatnie masuj twarz plasterkami imbiru przez chwilę, aż twarz pokryje się sokiem z imbiru. Obłóż twarz plasterkami imbiru i pozostaw je na dwadzieścia minut. Po tym czasie zdejmij imbir, umyj twarz ciepłą wodą i wklep ulubiony krem.

Pozbycie się pryszczy

Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się pryszczy jest czosnek. Zgnieć główkę czosnku i nałóż na twarz, szczególnie uważając, żeby ominąć okolice oczu. Czosnek zacznie działać po około 10-15 minutach. Po tym czasie zmyj go i osusz twarz ręczniczkiem. Zmieszaj łyżkę cynamonu w proszku z łyżką soku z cytryny. Nałóż mieszankę na pryszcze. Zmieszaj cynamon z miodem, aż uzyskasz jednolitą papkę. Nałóż ją na twarz tuż przed snem i zmyj rano. Powtarzaj zabieg co noc przez okres 2 tygodni. 

Natychmiastowe działanie na pryszcze ma zmieszanie mielonej gałki muszkatołowej z mlekiem.

Kolejnym skutecznym sposobem walki z pryszczami jest nałożenie na twarz pasty ze skórki pomarańczowej. Pastę taką otrzymasz ucierając skórkę pomarańczową i mieszając ją z odrobiną wody. Żeby zapobiec powstawaniu zaskórników, zmieszaj równe ilości soku ze świeżej cytryny i oleju z orzechów ziemnych, a następnie nałóż mieszankę na twarz.

Zmiksuj w blenderze surową papaję (ze skórką i nasionami). Nałóż tak otrzymany sok na zaognione pryszcze.

Na popękaną skórę, zaskórniki i pryszcze doskonale nada się przegotowane mleko zmieszane z sokiem ze świeżej cytryny. Takiej mieszanki należy używać do mycia twarzy.

Zmieszaj jedną miarkę wody różanej z taką samą ilością soku z cytryny i nakładaj na pryszcze. Pozostaw na skórze przez około 20-30 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Nałóż na pryszcze miąższ ze świeżych pomidorów i pozostaw na godzinę. Zmyj ciepłą wodą.

Utarte ziemniaki, nałożone na twarz pomogą pozbyć się pryszczy. Są również skuteczne w leczeniu zaskórników, krost, czyraków i innych skórnych problemów.

Żeby zapobiec powstawaniu pryszczy, nakładaj na twarz mieszankę świeżych liści kozieradki i wody. Zmywaj ją ciepłą wodą następnego dnia rano.

Zmieszaj po równo oleju z orzechów ziemnych i soku ze świeżej cytryny. Nałóż na pryszcze i zmyj po 10-15 minutach. Mieszanka zapobiega także powstawaniu zaskórników.

OCZY

Herbata

Na opuchnięte powieki bardzo dobrze dział kompres z czarnej herbaty. Należy zwrócić uwagę, aby herbata nie była aromatyzowana, gdyż może wtedy podrażnić spojówki. Herbata zawiera dużo garbników, które zmniejszają opuchliznę poprzez obkurczanie naczyń włosowatych. Zaparzone i ostudzone torebki czarnej herbaty nakładamy na opuchliznę na około 15 minut, po czym płuczemy oczy w chłodnej wodzie. Podobne działanie wykazuje rumianek, ale może rozjaśnić rzęsy i brwi.

Ogórek

Ogórek jest nie tylko smacznym dodatkiem do obiadu: dzięki swym właściwościom zajmuje ważne miejsce wśród składników profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. W domu samodzielnie możemy przygotować okład z ogórka, który rozjaśni skórę i sprawi, że będzie wyglądała na wypoczętą. Schłodzony zielony ogórek tniemy na plasterki. Kładziemy się wygodnie i nakładamy po plasterku na zamknięte oczy. Okład zdejmujemy po 10 minutach.

Kostki lodu

Kostkę lodu zawijamy w bandaż lub w bawełnianą chusteczkę. Tak uzyskanym okładem masujemy opuchnięte oczy kolistymi ruchami przez kilka minut.

POZOSTAŁE

Zaczerwienienia skóry - Jak szybko sobie z nimi radzić?

Visine
Przynosi ulgę zmęczonym, przekrwionym oczom. Okazuje się jednak, że skutecznie radzi  sobie również z zaczerwienioną skórą. Wszystko dzięki zawartym w kroplach substancjom powodującym skurczenie naczyń krwionośnych. W wyniku działania Visine, naczynka krwionośne stają się mniej widoczne i zaczerwienienie skóry znika. Po prostu zaaplikuj sobie kropelkę na zaczerwienione miejsce i pozwól działać aktywnym substancjom.
Zielona herbata
Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne i jest źródłem wielu antyoksydantów. Jeżeli chcesz pomóc swojej skórze radzić sobie z zaczerwienieniem, wykorzystaj właśnie ją. Zamiast myć i opłukiwać twarz ciepłą wodą, zaparz zieloną herbatę, przygotuj sobie tonik i przemywaj nim twarz. Schłodź go w lodówce, a przyniesiesz skórze jeszcze większą ulgę. Polecamy również herbatę jaśminową, jej napar łagodzi zmiany skórne.

Kurkuma
Kolejne remedium ponownie znajdziesz w kuchni. Tym razem wśród przypraw. Jest nim kurkuma, a dokładnie kurkumina, czyli substancja odpowiedzialna za terapeutyczne działanie tej znanej przyprawy. Jej lecznicze właściwości wykorzystywane są od setek lat i zalicza się do nich działanie przeciwzapalne, tonizujące, oczyszczające, antyoksydacyjne i kilka innych. Wykorzystaj ją w maseczkach lub zaparz, przygotuj kompres i przyłóż do zaczerwienionego miejsca.

Ibuprofen i aspiryna
Przydadzą ci się nie tylko wtedy, gdy będziesz chciała zwalczyć ból lub infekcję, ale także w uporaniu się z czerwoną skórą. Jeśli tylko nie reagujesz na nie alergicznie, skrusz tabletkę i mieszaj z wodą aż do uzyskania pasty. Następnie nałóż na zaczerwienione miejsce i pozostaw na 15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Maseczka aspirynowa:
  • 3-4 tabletki aspiryny Bayer
  • łyżka wody
  • łyżka jogurtu naturalnego
Tabletki zalewamy wodą i rozdrabniamy, do tego dodajemy łyżkę jogurtu i dokładnie mieszamy. Maseczka jest już gotowa. Teraz nakładamy na twarz i po 20 minutach spłukujemy letnią wodą.


Czysty sok z aloesu do przecieranie twarzy

Uprzednio wyczyszczoną twarz przecieraj sokiem z aloesu rano i wieczorem. Nie musisz nawet wyciskać soku z rośliny, wystarczy, że z jednej strony liścia usuniesz skórkę i liściem będziesz wycierać

Tonizacja

Efekt sterylizujący i tonizujący posiada zsiadłe mleko. Wiedziały o tym nasze babcie, które nakładały je na wacik i pozostawiały na twarzy przez 15 minut

Czarny bez na zmęczoną cerę

Gdy cera była zmęczona, skłonna do podrażnień oraz z pękającymi naczynkami, babcie przygotowywały napar z czarnego bzu, który działał nie tylko odświeżająco, ale również regenerująco. Należało łyżeczkę kwiatów czarnego bzu zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na kwadrans. Ostudzonym naparem przemywały twarz.

Blask na buzi

Aby nadać buzi blasku, babcie mieszały taką samą ilość olejku dla dzieci oraz soli stołowej, a maseczkę wmasowywano w skórę. Sól działała jak peeling i pomagała pozbyć się martwego naskórka, olejek dla dzieci zmiękczał świeże komórki skóry.

Przepis na mleczny peeling do twarzy i ciała

2 szklanki cukru (najlepiej brązowego) zmieszać z 5 - 10 łyżkami mleka, nałożyć na ciało, odczekać 10 - 15 minut i rozpocząć dokładne szorowanie okrężnymi ruchami (najlepiej materiałową myjką). Przy stosowaniu na twarz zaleca się rozdrobnienie cukru (np. zawinąć w ręczniczek i zmiażdżyć młotkiem do mięsa) oraz dodanie większej ilości mleka - ten peeling musi być delikatniejszy.

Maseczka oczyszczająca

Do jednego żółtka dodaj łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu uzyskasz maseczkę oczyszczającą skórę. Stosuj do kilku razy dziennie.

Miodowa maseczka oczyszczająca

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z połową łyżeczki soku cytrynowego i dwiema łyżeczkami mielonych migdałów. Mieszanką pocieraj delikatnie skórę twarzy. Spłucz letnią wodą.

Miodowa maseczka oczyszczająca

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z jedną łyżką mielonych migdałów, dwiema łyżkami płatków owsianych. Dodaj sok z cytryn w ilości umożliwiającej dobre zwilżenie całości. Delikatnie masuj mieszanką twarz, spłucz letnią wodą.

Maseczka zmiękczająca

Utrzyj żółtko z łyżeczką miodu i z łyżeczką gliceryny. Uzyskaną maseczkę nakładaj na twarz i szyję na około kwadrans. Zmiękcza i oczyszcza skórę.

Maseczka wygładzająca zmarszczki

Miód (1 łyżka miodu lipowego) i jogurt (2 łyżki jogurtu naturalnego) ubij trzepaczką na kremową masę. Dodaj 1 białko (lekko ubite) i 2 - 3 krople olejku lawendowego, po czym ubijaj tak długo, aż wytworzy się masa o jednolitej konsystencji. Nakładaj maseczkę na czystą skórę twarzy, szyję oraz dekolt. Maseczka wygładza zmarszczki, w widoczny sposób ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt.

Maseczka odżywcza dla cery normalnej

Dwie łyżki miodu i jedną łyżkę oleju migdałowego zmieszaj z żółtkiem, nałóż na twarz, używając grubego pędzla. Zmyj maseczkę po 20 minutach.

Miodowe muesli piękności

Składniki i sposób przygotowania: bierzemy 3 płaskie łyżki stołowe płatków owsianych, 4 łyżki ciepłej wody, 4 łyżki stołowe mleka, 1 łyżkę stołową miodu, 2 łyżeczki soku cytrynowego, 1 duże jabłko lub 150 g surowych owoców jagodowych, np. malin. Płatki zalewamy wodą i odstawiamy na pół godziny. Do zmiękczonych płatków dolewamy mleko, dodajemy miód, przetarte owoce i wlewamy sok cytrynowy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i natychmiast spożywamy. Można również dodać siekane orzechy lub rodzynki. Sałatka ta wpływa bardzo korzystnie na cerę (jej gładkość i jędrność) oraz włosy (puszystość, połysk).

Upiększającą „maseczkę Kleopatry"

Cera  jest pełna blasku i gładka jak jedwab, przygotujesz natomiast mieszając po 1 łyżce miodu i pełnotłustego mleka z 1 kurzym białkiem. Powstałą miksturę nałóż na twarz i zostaw na 30 minut (uwaga! maseczka po zaschnięciu jest bardzo krucha i może się osypywać). 

Peeling miodowy

Pielęgnację cery miodem możesz zacząć od oczyszczania jej peelingiem sporządzonym z 1 łyżki miodu z dodatkiem płatków owsianych (2 łyżki) oraz soku z cytryny (1 łyżka). Taką starannie zmieszaną papkę nałóż na twarz i wmasuj delikatnie okrężnymi ruchami w skórę a następnie spłucz letnią wodą. W ten sposób przygotujesz twarz do dalszej pielęgnacji, np. do położenia maseczki. 

Tonik truskawkowy

Tonizowanie skóry jest bardzo ważnym elementem w pielęgnacji twarzy. Dzięki temu pory zostają oczyszczone i pozamykane. Ważne, aby po zastosowaniu tej maseczki ochlapać twarz chłodną wodą, aby pory się pozamykały. Cera pozostaje napięta, nawilżona i gładka. Rzeczy, które potrzebujesz:
białko z jednego jajka, 1 duża truskawka, 1 łyżka skrobi ziemniaczanej lub krochmalu, woda różana. Wymieszaj składniki oprócz wody różanej w blenderze. Dodaj wodę różaną na tyle, aby uzyskać konsystencję maseczki. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw przez piętnaście minut. Po tym czasie zmyj twarz ciepłą wodą i wklep ulubiony krem. Jeśli maseczka miała odpowiednią konsystencję powinnaś ją ściągnąć z twarzy odrywając ją powoli od skóry.

Maseczka truskawkowa do każdego typu cery

Rzeczy, które potrzebujesz: truskawki, miód, śmietana. Umyj i usuń szypułki z około 4-6 dojrzałych truskawkach. Włóż je do miski i rozgnieć widelcem. Bogate w witaminę C truskawki dostarczą energii zmęczonej skórze twarzy. Wpłyną też na zmniejszenie przebarwień. Do truskawek dodaj gęstej śmietany tak, by powstała kremowa masa. Śmietana doskonale złagodzi podrażnioną skórę. Do masy dodaj łyżkę miodu. Miód to naturalny nawilżacz skóry, ponadto doskonale zredukuje przemęczenie. Nakładaj maskę na twarz i dekolt. Pozostaw na 20-30 minut. Delikatnie zetrzyj wilgotną ściereczką/ręcznikiem.

Tonik z octu jabłkowego
 
Z łatwością usunie martwy naskórek i oczyści cerę. Po prostu nałóż na wacik odrobinę octu (jeśli masz cerę wrażliwą, możesz rozcieńczyć go najpierw w odrobinie wody) i przetrzyj nim twarz. 

Mleczko oczyszczające

Kombinacja naturalnych składników zapewni zupełną ochronę przed wystąpieniem wysypek i podrażnień. Olejek z migdałów doskonale usunie brud ze skóry twarzy, podczas gdy reszta składników zapewni jej doskonałe nawilżenie. Zrób swoje własne mleczko do demakijażu i czyszczenia buzi już dziś. Rzeczy, które potrzebujesz: 1/2 banana, 1/4 szklanki jogurtu naturalnego, 2 łyżki olejku migdałowego, 3 łyżki owsianki, blender. Banana, jogurt, owsiankę i olejek umieść w blenderze. Miksuj wszystko do momentu, aż składniki się ze sobą połączą. Przełóż zrobione mleczko do plastikowego pojemnika. Przechowuj w lodówce do tygodnia czasu.

Jak usunąć kaszaki

Kaszaki możesz zlikwidować za pomocą kompresów ze skrzypu. Zawarty w roślinie kwas krzemowy łagodzi podrażnienia i reguluje pracę gruczołów łojowych. Przygotujesz go z: 2 czubatych łyżek liści skrzypu zagotowanych w 2 szklankach zimnej wody. Należy je gotować ok. 3 min. Gdy wywar przestygnie, należy zmoczyć w nim kompres z waty, a na wierzchu ułożyć zioła. Tak przygotowany nałożyć na miejsce z kaszakiem i trzymać ok. godzinę (można przykleić plastrem lub owinąć bandażem, aby kompres nie spadł). Kurację należy powtarzać raz w tygodniu.

Coś na rumieńce, zaczerwienienia i trądzik różowaty

Wrzuć 2 torebki czarnej herbaty do kubka i przygotuj mocny, nasycony napar. Wyciągnij torebki, mocno odciśnij resztki płynu i wyrzuć. Uzyskany napar przelej do pojemnika na kostki lodu i wstaw do zamrażalnika. Takie brązowe, zimne kosteczki przyjdą ci z pomocą, gdy będziesz musiała zmierzyć się z zaczerwienieniem. Weź wtedy jedną lub dwie, owiń w ściereczkę, kawałek płótna lub kuchenny ręcznik i przyłóż do newralgicznego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz