niedziela, 7 października 2012

Ziółka na trądzik

Trądzik - zmora okresu dojrzewania. Zazwyczaj znika bezpowrotnie w wieku dwudziestu kilku lat... ale można mieć pecha i zmagać się z nim również w późniejszym okresie. W niektórych przypadkach dojrzewaniu nie towarzyszą problemy skórne, a intensywny wysyp krost i grudek następuje dopiero u osoby dorosłej. Wyjątkowi pechowcy po przejściu trądziku młodzieńczego przeżywają nawrót choroby w późniejszym wieku.
Przyczyny trądziku bywają złożone. Przede wszystkim na jego powstanie wpływają zmiany poziomu keratyny, białka produkowanego przez komórki organizmu. Nadmiar keratyny zatyka ujścia gruczołów łojowych w obrębie mieszków włosowych i powoduje pojawienie się grudek, potocznie określanych pryszczami. Pewną rolę - zwłaszcza w wypadku trądziku młodzieńczego - odgrywają także bakterie znajdujące się w mieszkach włosowych.
Trądzik młodzieńczy to przypadłość zarówno chłopców, jak i dziewcząt, ale już u osób dorosłych obserwuje się wyraźną przewagę kobiet cierpiących na to schorzenie. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zmiany hormonalne pojawiające się w cyklu menstruacyjnym.
Istnieje wiele faktów i mitów na temat trądziku. Niektórzy twierdzą np. że pryszcze pojawiają się po zjedzeniu czekolady. Nie udowodniono jednak, iż słodycze i niewłaściwa dieta przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych.
Regularne stosowanie niektórych leków pomaga zwalczyć trądzik. Kuracja jest jednak długa - trwa kilka tygodni - a u części osób może wystąpić nasilenie objawów w początkowym okresie przyjmowania leków.

Leki syntetyczne
- retinoidy o działaniu miejscowym (tretynoina - Retin A, adapalen - Differin, tazaroten - Zorac)
- keratolityki (kwas salicylowy - Saliderm - Gel, kwas salicylowy z siarką - Dermaknel, rezorcynol - Pigmentum Castellani, rezorcyna z siarką)
- antybiotyki
- doustne środki antykoncepcyjne
- inne leki (nadtlenek benzoilu - Benzacne, Benzapur)

Środki ziołowe

Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)
Olejek drzewa herbacianego jest stosowany zewnętrznie do zwalczania bakterii wywołującej zmiany trądzikowe. Przeprowadzone badanie wykazało, że roztwór 5% olejku z drzewa herbacianego ma działanie podobne do 5% nadtlenku benzoilu, przy czym powoduje mniej efektów ubocznych. Przed zastosowaniem olejku myjemy skórę i delikatnie ją osuszamy. Następnie smarujemy zmiany trądzikowe roztworem olejku herbacianego 5-15% (można kupić gotowy olejek o takim stężeniu lub rozcieńczyć mocniejszy olejek w olejku jojoba). Kurację powtarzamy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Uwaga: olejek może powodować wysypkę, należy więc uprzednio wypróbować jego działanie na skórze i odczekać 24-48 godzin, olejku nie wolno stosować doustnie.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Olejek lawendowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i lekko ściągające. Warto mieć go w domu i stosować przy rozmaitych podrażnieniach skóry i niewielkich oparzeniach. Olejek aplikujemy na zmienione chorobowo miejsca za pomocą nasączonego wacika.

Łopian większy (Arctium lappa)
Stosowany doustnie, korzeń  łopianu działa napotnie i moczopędnie. Można także użyć liści i nasion, ale dostępne na rynku preparaty są zwykle przygotowane z korzenia rośliny. Łopian jest bogaty w minerały i dlatego w wielu częściach świata stanowi składnik diety. Dawkowanie: maksymalnie 4 szklanki odwaru dzienne (łyżkę stołową suszonego korzenia zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy 15 minut), lub 3 razy dziennie 1-2 łyżeczki płynnego wyciągu. Schłodzony odwar można także zastosować jako tonik do mycia twarzy: nakładamy go na twarz za pomocą czystej myjki, a następnie spłukujemy letnią wodą.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Korzeń tej rośliny wykazuje działanie podobne do łopianu. Pomaga w usunięciu znajdujących się na skórze bakterii, a także pobudza funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspiera działanie wątroby. Liście mniszka są bogate w witaminy i minerały, przez co wpływają na zdrowy wygląd skóry. Możemy je spożywać na surowo w sałatkach lub gotować na parze. Korzeń, który jest zwykle suszony, krojony, a następnie zapiekany, wykazuje działanie umiarkowanie przeciwzapalne. Dawkowanie: 3-4 szklanki odwaru lub naparu dziennie (2 łyżeczki stołowe suszonego korzenia zalewamy szklanką wody i gotujemy 20 minut lub zalewamy gorącą wodą i zaparzamy 15 minut) lub 3 razy dziennie 1-2 łyżeczki płynnego wyciągu.

Nagietek lekarski ( Calendula officinalis)
Nagietek tradycyjnie wykorzystuje się do zwalczania chorób skórnych. Pomarańczowe płatki tej rośliny wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą objawy trądziku. Łyżeczkę suszonych kwiatów nagietka zaparzamy 5-10 minut w szklance gorącej wody, odcedzamy, studzimy, po czym maczamy w naparze wacik i przemywamy twarz.

Rumianek pospolity (Matricaria recutita)
Rumianek zawiera olejek o działaniu przeciwzapalnym. Twarz przemywamy wacikiem nasączonym w naparze (1 łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i zaparzamy 10 minut, przed użyciem odcedzamy i studzimy). Olejek przykładamy bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca. Możemy też zakupić gotowe produkty do pielęgnacji skóry zawierające rumianek lub azulen.

Róża (Rosa spp.)
Ze względu na przyjemny zapach oraz działanie łagodzące i odkażające róża jest szczególnie wskazana do pielęgnacji skóry. Możemy także zakupić wodę różaną przygotowaną z prawdziwego olejku różanego, przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i zamykając oczy, spryskiwać twarz dowolną ilość razy.

Wyciąg z nasion grejpfruta
Ma silne działanie antybakteryjne i przydaje się w leczeniu wszystkich stanów zapalnych wywołanych bakteriami. Wlewamy 5 kropli wyciągu do 1/2 szklanki wody i stosujemy do przemywania twarzy. Można także przygotować mieszankę z 1/4 szklanki oczaru wirginijskiego i 1/2 szklanki octu winnego z jabłek, a następnie dodać 5 kropli wyciągu i otrzymany w ten sposób specyfik stosować jako tonik do mycia twarzy.

Aloes prawdziwy (Aloe vera)
Czysty żel aloesowy nakładamy na zmienione chorobowo miejsca. Działa łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przyspieszając gojenie ran.








Gładka cera 
Kwasy owocowe pozwalają usunąć nadmiar białka keratynowego oraz martwych komórek nabłonka, które zatykają pory. Można, np. zmiksować winogron, truskawki czy łupiny ananasa i zastosować je jako maseczkę. Miksturę nakładamy na twarz, a po 10-15 minutach zmywamy wodą. 

Przepis na krem antybakteryjny
Składniki:
- 1 łyżeczka korzenia gorzknika kanadyjskiego
- 5 kropli olejku lawendowego
- kilka kropli wody
Składniki mieszamy, a gotowy krem przykładamy do wykwitów skórnych i pozostawiamy do wyschnięcia, po czym delikatnie zmywamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz