piątek, 1 czerwca 2012

Cera trądzikowa

Trądzik pospolity, czyli dramat nastolatków, jest najczęstszą chorobą gruczołów łojowych i występuje od 80 do nawet 100% osób w grupie wiekowej od 11 do 25 lat. Zaczyna się od zaskórników, ale występują także krosty, grudki, guzy i cysty z możliwością bliznowacenia.

Jest to problem, z którym zmaga się bardzo dużo osób dlatego dobrze wiedzieć, co jest tak naprawdę przyczyną trądziku. Z pewnością główną rolę odgrywa tu nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Wpływ na nią mają czynniki genetyczne, gospodarka hormonalna, ale również skłonność do wzmożonej keratynizacji ujść mieszków włosowych. Tutaj właśnie mamy sprzyjające warunki rozwoju bakterii beztlenowych, nasilających stan zapalny wokół zmian trądzikowych.
Należy pamiętać, że w codziennej pielęgnacji nie wystarczy zwrócić uwagi tylko na poszczególne składniki, ale też na formę danego kosmetyku. Warto wiedzieć, że szybciej nabawimy się zaskórników używając pudru kryjącego pod postacią oleistego podkładu niż pudru sypkiego.


Kolejnym, jakże częstym błędem podczas pielęgnacji skóry łojotokowej, jest używanie alkoholu etylowego, a także mydła alkalicznego. Oba czynniki zakłócają równowagę ochronnego płaszcza na powierzchni naskórka i powinny być natychmiastowo usunięte z naszej kosmetyczki. Po zastosowaniu mydła, jak i alkoholu, skóra potrzebuje aż kilku godzin, aby "dojść do siebie", czyli odbudować wszystkie mechanizmy obronne. Najgorsze jest to, iż przez ten czas jest podatna na czynniki drażniące, zmiany temperatury oraz zasiedlanie przez drobnoustroje inne niż występujące fizjologicznie. Dzięki temu nasilają się przyczyny zmian trądzikowych, ale przede wszystkim powierzchnia naszego naskórka ulega podrażnieniu.
W kosmetykach należy się wystrzegać składników o właściwościach zaskórnikotwórczych. Zwróćmy więc uwagę na skład i odłóżmy lub ograniczmy użycie kosmetyków m. in. z substancjami mineralnymi stosowanymi w preparatach matujących (talk, kaolin), pochodnymi lanoliny, olejami mineralnymi, olejami roślinnymi, parafiną oraz skwalenem. Do innych czynników wywołujących trądzik należą również: leki (przede wszytskim glikokortykosteroidy, preparaty jodu, witamina B12, barbiturany), chlor, oleje, dziegcie.
Kolejnym problemem u osób z tą problematyczną cerą jest rozdrapywanie i wyciskanie zmian trądzikowych. Należy jednak być świadomym, że każda taka ingerencja uszkadza naskórek, co nasila stan zapalny. W tym przypadku musi się znaleźć osoba, która uświadomi, że takie poczynanie jest problemem, które może być nawet w ekstremalnych wypadkach leczone psychiatrycznie.
Jeżeli ktoś przyjmuje systematycznie leki warto zaznajomić się z listą tych, które mogą wywołać trądzik polekowy:
- środki antykoncepcyjne
- leki uspokajające (z bromem, barbituranami)
- preparaty jodu, żelaza, wapnia, magnezu (gdy są spożywane w dużych ilościach i bez pozostałych biopierwiastków)
- chlorochina
- fenylobutazon
- penicylina
- pyramidon
- chinina
- kwas salicylowy i jego pochodne
- tiosiarczas sodu
- preparaty aloesowe
- metandienon
- nandrolon
- oksymetazolina
- testosteron
- betametazon
- deksametazon
- fludrokortyzon
- hydrokortyzon
- metyloprednizolon
- prednizon
- triamcynolon
- dezoksykorton
- beklometazon
- flumetazon
- fluocynolon
- witamina H zawarta w kosmetykach

Cechy skóry trądzikowej
- gruba
- błyszcząca
- koloryt szarawy
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych
- liczne wykwity trądzikowe
- elastyczna
- na ogół dobrze nawilżona
- zazwyczaj pH skóry jest nieznacznie powyżej normy
- szorstka, o nierównej, chropowatej powierzchni
- zmarszczki pojawiają się później, są nieliczne, ale głębokie
- dobrze znosi czynniki atmosferyczne
- dobrze znosi kontakt z wodą i mydłem
- nie ma skłonności do odczynów alergicznych i podrażnień

Leczenie
  1. Zewnętrzne
A. Retinoidy - regulują wydzielanie łoju, działają przeciwbakteryjnie i komedolitycznie:
- adapalen 0,1%
- izotretynoina 0,05%
- tazaroten 0,05% i 0,1%
- tretynoina 0,05%
B.  Nadtlenek benzoilu - działa przeciwbakteryjnie, komedolitycznie, stosowany w stężeniu 4-10%
C. Antybiotyki - działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie
- klindamycyna 1%
- erytromycyna 2% i 2,5%
D. Kwas salicylowy - działa złuszczająco i komedolitycznie
E. Preparaty złożone - coraz częściej stosowane, ograniczają powstawanie zjawiska lekooporności bakterii, mają większą skuteczność działania, równocześnie ograniczają efekty niepożądane stosowanych substancji:
- adapalen + nadtlenek benzoilu (0,1%/2,5%)
- erytromycyna + izotretynoina (2%/0,05%)
- erytromycyna + octan cynku (4%/1,2%)
- erytromycyna + tretynoina (4%/0,025%)
- klindamycyna + nadtlenek benzoilu (1%/5%)

     2.  Ogólne
A. Antybiotykoterapia
- antybiotyki z grupy tetracyklin - poza ty, że reprezentują szczepy Propionibacterium acnes, wywierają efekt przeciwzapalny: zmniejszają odpowiedź neutrofilów, uwalniają czynniki chemotaktyczne oraz zwiększają degradację Propionibacterium przez makrofagi.
- doksycyklina - 100-200 mg/dobę 1-2 razy dziennie
- erytromycyna - początkowo 1-1,2 g/dobę, stopniowo zmniejszając do 0,2-0,6 g/dobę
- azytromycyna - 500 mg 1 raz dziennie przez 3 dni, następnie 500 mg 1 raz na 7 dni
- kotrimoksazol - 160-800 mg 1 raz dziennie przez 7-10 dni
- limecyklina- 300 mg 1 raz dziennie przez 6-8 tygodni
B. Leczenie hormonalne
Badania laboratoryjne w kierunku nadmiaru androgenów zaleca się  tylko u kobiet, które mają trądzik i inne objawy związane z hiperandrogenizmem. U małych dziewczynek objawia się to nieprzyjemnym zapachem ciała, wczesnym pojawieniem się owłosienia pachowego i łonowego, a także przerostem łechtaczki. U kobiet zaś można wymienić zaburzenia miesiączkowania, hirsutyzm, łysienie, niepłodność, zmiany skórne typu rogowacenia ciemnego, otyłość typu brzusznego. Leczenie polega na stosowaniu preparatów o działaniu antyandrogenowym i jest to najczęściej octan cyproteronu. Efektem działania tych związków jest znaczne zmniejszenie łojotoku oraz komedoliza.
- Spironolakton - lek moczopędny o działaniu antyandrogenowym, zalecany dla kobiet po 30 r.ż.
- Izotretynoina - pochodna witaminy A, działa keratolitycznie, przeciwzapalnie, pośrednio przeciwbakteryjnie, ogranicza łojotok. Mogą wystąpić jednak działania niepożądane w postaci suchości skóry i błon śluzowych, działania teratogennego, hipertriglicerydemii, a także zaburzenia funkcji wątroby.
- kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne - stosowane tylko w ciężkich postaciach trądziku
C. Środki ziołowe
- drzewo herbaciane - olejek z tego surowca jest wykorzystywany do zwalczania bakterii wywołujących zmiany trądzikowe i jest stosowany zewnętrznie. Przed użyciem należy umyć skórę i delikatnie ją osuszyć. Następnie można nasmarować zmiany trądzikowe roztworem olejku herbacianego 5-15% (kupujemy gotowy olejek o takim stężeniu lub robimy rozcieńczenie z olejkiem jojoba) i należy to robić rano i wieczorem. Jest jednak mały minus... olejek może powodować wysypkę dlatego trzeba najpierw wykonać test uczuleniowy, czyli na fragment skóry nanieść preparat i odczekać 24-48 godzin.
- lawenda wąskolistna - olejek lawendowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i lekko ściągające. Warto mieć go zawsze w domu, nie tylko gdy ma się zmiany trądzikowe, ale także do stosowania przy rozmaitych podrażnieniach skóry i niewielkich oparzeniach. Jeśli chodzi o stosowanie to olejek rozprowadzamy na zmianach nasączonym wacikiem.
- łopian większy - stosowany doustnie, korzeń łopianu działa napotnie i moczopędnie. Można użyć także liści i nasion, ale dostępne na rynku preparaty są zwykle przygotowane z korzenia rośliny. Należy pić maksymalnie 4 szklanki odwaru dziennie (łyżka stołowa suszonego korzenia na 2 szklanki wody, gotujemy 15 minut) lub 3 razy  dziennie 1-2 łyżeczki płynnego wyciągu. Schłodzony odwar możemy zastosować również jako tonik do mycia twarzy (tonik po nałożeniu trzeba jednak spłukać letnia wodą).
- mniszek lekarski - korzeń mniszka działa bakteriobójczo, a także pobudza funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspiera działanie wątroby. Liście mniszka są bogate w witaminy i minerały, dlatego pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Możemy je spożywać na surowo lub gotować na parze. Korzeń (zwykle suszony, krojony, zapiekany) ma działanie umiarkowanie przeciwzapalne. Można stosować 3-4 szklanki odwaru lub naparu dziennie (2 łyżeczki suszonego korzenia na szklankę wody, gotujemy 20 minut lub 2 łyżeczki suszonych liści zalewamy szklanką gorącej wody i parzymy 15 minut). Można też spożywać 3 razy dziennie 1-2 łyżeczki płynnego wyciągu.
- nagietek lekarski - tradycyjnie jest wykorzystywany do chorób skórnych. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Łyżeczkę suszonych kwiatów nagietka zaparzamy 5-10 minut w szklance gorącej wody, odcedzamy, studzimy, po czym nasączonym w naparze wacikiem przemywamy twarz.
- niepokalanek pospolity - pomaga zwalczyć trądzik wywołany zmianami hormonalnymi lub pojawiający się przed menstruacją. Można zastosować 40 kropli płynnego wyciągu lub 1 tabletkę zawierającą suchy wyciąg raz dziennie,  rano. Trzeba pamiętać jednak, że nie można go stosować w czasie ciąży.
- machonia pospolita i gorzknik kanadyjski - te rośliny pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, a zawarta w nich berberyna wykazuje silne działanie antybakteryjne. Można z nich przygotować tonik do przemywania twarzy. tu również jest zakaz stosowania doustnego w okresie ciąży. Mahonia pospolita nie jest niestety stosowana w Polsce.
- rumianek pospolity - zawiera on olejek o działaniu przeciwzapalnym. Twarz przemywamy wacikiem nasączonym w naparze (1 łyżeczka suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i zaparzamy 10 minut, następnie oczywiście odcedzamy i ostudzamy nasz napar). Olejek przykładamy bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca.
- róża - ze względu na przyjemny zapach i działanie łagodzące oraz odkażające jest szczególnie wskazana do pielęgnacji skóry. Można również kupić sobie wodę różaną przygotowaną z prawdziwego olejku różanego, przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskiwać twarz.
- wyciąg z nasion grejpfruta - ma silne działanie antybakteryjne. do przemywania twarzy stosujemy 5 kropli wyciągu z nasion w połowie szklanki wody. Można także przygotować mieszankę z 1/4 szklanki oczaru wirginijskiego i 1/2 szklanki octu winnego z jabłek. a następnie dodać 5 kropli wyciągu z nasion grejpfruta. Otrzymamy w ten sposób specyfik, który możemy stosować jako tonik do mycia twarzy.
- aloes prawdziwy - czysty żel aloesowy nakładamy na zmienione chorobowo miejsca. Działa łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przyspieszając gojenie ran.
PRZEPIS NA KREM ANTYBAKTERYJNY
- 1 łyżeczka korzenia gorzknika kanadyjskiego
- 5 kropli olejku lawendowego
- kilka kropli wody
Składniki mieszamy, a gotowy krem przykładamy do wykwitów skórnych i pozostawiamy do wyschnięcia, po czym delikatnie zmywamy.

   3. Leczenie wspomagające
- duże dawki witamin z grupy B
- naświetlanie UVA, UVB oraz światłem słonecznym
- preparaty pielęgnacyjne zawierające kwasy owocowe (AHA), siarkę i cynk
- psychoterapia

Co możemy zrobić w gabinecie kosmetologicznym?
Peeling kawitacyjny - przy tym zabiegu zastosowane są ultradźwięki, które w połączeniu z rozpyloną wodą (tonikiem) powodują oczyszczenie powierzchni naskórka. Dzięki różnicy ciśnień powstaje tzw. fala uderzeniowa, która w zetknięciu z komórkami naskórka powoduje złuszczenie martwych komórek jego warstwy rogowej, a także oczyszcza ujścia mieszków włosowych z nadmiaru łoju i resztek kosmetyków.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- rozrusznik serca
- ciąża
- skłonność do krwawień
- implanty w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi
- nowotwory skóry
- nadczynność i niedoczynność tarczycy
- czynne zakrzepowe zapalenie żył
- stany gorączkowe
W przypadku skóry tłustej i trądzikowej zabiegi z wykorzystaniem kawitacji można przeprowadzić co 7-14 dni (6-10 zabiegów).
Mikrodermabrazja - powolne zdzieranie powierzchni naskórka aż do pożądanego poziomu pod stałą kontrolą wizualną. Wykonuje się ją za pomocą kryształów korundu, specjalną głowicą diamentową, kulkami szklanymi lub solą fizjologiczną wypływającą z głowicy pod dużym ciśnieniem.
W pielęgnacji po zabiegach oczyszczania należy uwzględnić przede wszystkim całkowitą fotoprotekcję, czyli pamiętajmy, że musimy używać preparatów zawierających filtry ochronne przed UVA jak i UVB o faktorze 50+ !!! Nie korzystajmy również z solarium i unikajmy przebywania na słońcu.
Maski rozmiękczające
- kataplazma - zawiera zioła bogate w śluzy (siemię lniane, len, lipa, otręby pszenne, płatki owsiane, korzeń prawoślazu)
- maska parafinowa - ciepła parafina ma działanie okluzyjne, powoduje rozpulchnianie skóry
- samogrzejące maski z dodatkiem olejków eterycznych, wyciągów ziołowych, kamfory i kwasu nikotynowego
Maski ściągające - służą do wyciszenia skóry po zabiegu, zwężają rozszerzone ujścia mieszków włosowych. Są pozbawione tłuszczów i zawierają tlenek cynku, kredę, ziemię okrzemkową, a także węglan magnezu.
Zabiegi eksfoliacji - są to zabiegi z zastosowaniem hydroksykwasów i ich pochodnych. Mają one działanie złuszczające, sebostatyczne, bakteriostatyczne, nawilżające, dermoplastyczne, stymulują mikrokrążenie skóry oraz hamują proces melanogenezy. Najczęściej, przy cerze tłustej i trądzikowej, stosowany jest kwas pirogronowy, glikolowy, salicylowy, a w przypadku obecności podrażnień kwas migdałowy.
Przeciwwskazania:
- ekspozycja skóry na słońce
- alergia na składniki preparatu
- aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
- ciąża, karmienie piersią
- liczne atypowe znamiona barwnikowe
- stan po krioterapii (do 6 miesięcy)
- choroby autoimmunologiczne
- uszkodzenia ciągłości skóry
- ciężkie postacie trądziku
- doustna terapia pochodnymi witaminy A

W celu zwrócenia uwagi na regulację gospodarki gruczołów łojowych i rogowacenia ujść mieszków włosowych, można zastosować również:
- algi mikronizowane
- witaminę A, C, a także witaminy z grupy B
- siarkę, mocznik, kwas salicylowy, rezorcyne
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe
- flawonoidy, garbniki
- cynk, alantoinę, d-pantenol



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz